פתרונות הרחקת יונים

פתרונות הרחקת יונים

יונים שמקננות בקרבת הבית – בגינה, במרפסות, על הגג, במסתורי הכביסה או על אדן החלון – מהוות מפגע אסתטי ובריאותי הפוגע קשות באיכות החיים של בני הבית. ישנם מספר פתרונות יעילים להרחקת יונים, אולם לא כל שיטה תצליח בכל מקום. סוד ההצלחה טמון בהתאמה אישית של השיטה הנבחרת למאפייני מקום הקינון. לשם כך נחוצות עזרה מקצועית וחוות דעת של מומחה בתחום. אז אילו פתרונות הרחקת יונים קיימים וכיצד תבחר את השיטה האידאלית שתעשה עבורך את העבודה ביעילות?

 לשכנים הללו לא פיללת

“מכת היונים" הפכה למכת מדינה. הציפורים הללו מצויות בכל פינה ויוצרות מטרד של רעש ושל זוהמה, ואף נושאות בכנפיהן לא מעט סכנות. השכנים העקשנים שהתמקמו בשטח הבית שלך מהווים מקור לכינים וללא פחות משישים סוגים של מחלות. קשה מאד להיפטר מהיונים לצמיתות, ורבים מעידים כי ניסו פעמים רבות לעשות זאת ונקטו שיטות שונות כדי להיפרד מהיונים, אך אלו מסתלקות לזמן מה ושבות ומופיעות בחלוף תקופה.

אז מה עושים? איך נפטרים מהיונים?

ראשית, חשוב להבין שמדובר בעניין שבמומחיות. ניסיונות עצמאיים להיפטר מהיונים לרוב אינם מצליחים וכבר דווחו לא מעט תאונות של אנשים שבחרו בשיטת "עשה זאת בעצמך" ושילמו מחיר כבד. שנית, חשוב להבין שכרוכה בעניין השקעה, הן של כסף (פתרון יעיל להרחקת יונים שישרוד לטווח ארוך עולה לא מעט), והן של משאבים נפשיים וסבלנות. הרחקת יונים יעילה כרוכה בהרבה מאד ניסוי וטעיה. מומחים שיבואו לבחון את "מכת היונים" הפרטית שלכם יפעילו מערך שיקולים ויתאימו את שיטת הרחקת היונים שהכי מתאימה למצבכם, תוך התחשבות בשיקולים מגוונים, ולעתים אף יידרש שילוב של יותר משיטה אחת מבין השיטות הקיימות.

אילו שיקולים משפיעים על בחירת שיטה מתאימה להרחקת יונים?

  • תקציב – השיקול התקציבי הוא חשוב, אולם אם מומחים להרחקת יונים יגידו לכם שאין אפשרות אחרת, הקשיבו להם – אחרת תשלמו כפליים בעתיד על החיסכון בהווה.
  • חומרת הבעיה – כאמור, הצלחה במבצע הרחקת יונים כרוכה בלא מעט ניסוי וטעיה. בעיות קלות ייפתרו לרוב באמצעים זולים ומקומיים, כשבעיות קשות ידרשו לשלוף את התותחים הכבדים.
  • הומניות – רבים נותנים את הדעת גם על עניין פציעת היונים – דוקרנים נחשבים לאמצעי ההרחקה הכי פחות הומני משום שהוא פוצע את היונים. האמצעי ההומני ביותר הוא אמצעי הרחקה אלקטרוניים.
  • מאפייני אזור הקינון – זהו השיקול המרכזי, המכריע והחשוב ביותר שמשפיע על בחירת הפתרון שייושם להרחקת יונים. פנו למומחה בתחום שיתרשם ממאפייני המקום ויסיק כיצד הכי כדאי לפעול. כך, אם אזור הקינון מאד קטן, כמו אדנית או מעקה צר וקטן, הצבתו של דחליל עשויה לסייע, אם כי מדובר לרוב בהצלחה לזמן קצר. על גבי משטח ישר וגדול ניתן להתקין דוקרנים להרחקת יונים, ואז רצוי לבחור דוקרנים רוטטים (ולא דוקרנים מפלסטיק או מנירוסטה שנשחקים ונשברים) ולהקפיד שהתקנתם תבוצע על ידי מומחה. גם קפיצים יכולים לסייע באזור קינון קטן. יש המדווחים על הצלחה בזכות מכשירים אלקטרוניים המשמיעים תדר שמרחיק את היונים, אך במקרים רבים אמצעי זה יעיל גם כן לתקופה מוגבלת בזמן.

אז איזה פתרון כן עובד ומרחיק את היונים לאורך זמן?

רשתות להרחקת יונים הן ללא ספק הפתרון האפקטיבי ביותר להרחקת היונים. כאשר מדובר בחלל שניתן לעטוף ברשת מתאימה ולמנוע את כניסת היונים אליו, יש לבחור בפתרון זה. גם את מלאכת התקנת הרשתות יש לבצע בעזרת מומחה שימליץ על הרשת המתאימה ויתקין אותה באופן הנדרש.