מתי לבצע הרחקת יונים

הרחקת יונים לקראת הקיץ

כל מי שניסה להיפטר מיונים יודע שמדובר בתהליך לא פשוט ובעניין למקצוענים. על מנת להיפטר מהיונים באמת ולהרחיקן אחת ולתמיד יש לנסות מספר פתרונות ושיטות להרחקת יונים, כשהפתרון האידאלי אינו מתייחס רק ל”איך”, אלא גם ל"מתי”. בעת בחירת פתרון אישי להרחקת יונים יש לקחת בחשבון את מאפייני הסביבה ואת האפשרויות הקיימות, ולצד אלה יש לתת משקל רב ביותר גם לעונה בשנה. האם יש זמן אידיאלי להילחם ביונים?

מטרד שאינו "עף"

 מטרד היונים בישראל רק הולך וצובר תאוצה. הרבה מאד משקי בית מתמודדים עם יונים שבוחרות לקנן על המזגן, על אדן החלון, במרפסת או על הגג. רעש, טינופת, מחלות רבות וכינים הם רק חלק מההשלכות הקשות של מטרד זה. ישנם אמצעים רבים ומגוונים להרחיק יונים, חלקם יעילים יותר וחלקם פחות. על פי רוב ננקטות מספר שיטות להרחקת יונים על בסיס של ניסוי וטעיה. אמצעים להרחקת יונים כוללים דחלילים, רשתות, קפיצים, דוקרנים, אמצעים אלקטרוניים ועוד. לכל אמצעי יתרונות וחסרונות משלו, אך המשותף לשימוש בכולם הוא שיש לבוחרם בקפידה ובחוכמה. על מנת להרחיק יונים יש צורך בייעוץ מקצועי וברקימת פתרון אישי. מומחים להרחקת יונים יוכלו להתרשם מתנאי הסביבה ולהתאים את האמצעי היעיל והזול ביותר בהתחשב בנתונים השונים.

האם למועד הרחקת היונים יש משמעות?

 שאלה נפוצה שנשאלים רבים מאנשי המקצוע המתמחים בהרחקת יונים היא בדבר העונה הנכונה להרחיק את היונים. רבים מנסים לברר האם ישנה עונה אידיאלית להרחקת יונים, עונה שבה קל יותר להתמודד עם נוכחותן וניתן להרחיקן יותר ביעילות. התשובה היא שלקיץ ולאביב יכול להיות יתרון מסוים על פני החורף, אבל הכל תלוי בנסיבות המקרה. יונים אינן ציפורים נודדות, והן נמצאות בקן שבחרו להשתקע בו כל ימות השנה. למרות זאת, לעונות השנה יש השפעה על יעילות הרחקת היונים, אם כי השפעה זו מעטה, ולמעשה קשה לקבוע באופן חד משמעי מהי העונה היעילה ביותר להתמודד עם המפגע. גם כאן משפיעות הנסיבות וכדי להחליט מתי לפעול נגד היונים יש לבחון כל מקרה לגופו, ובמיוחד לשים לב לתנאים הסביבתיים ולאמצעי שנבחר להרחקת יונים.

מתי לאביב ולקיץ יש יתרונות יחסיים?

ככלל, כאשר היונים נמצאות במקום גבוה וחשוף, יש לאביב ולקיץ יתרונות: בימי הקיץ, כשאין רטיבות וסכנת החלקה, קל יותר להתמודד עם התקנת אמצעים להרחקת יונים גם במקומות גבוהים וחשופים. לעומת זאת, כשמדובר בכוכים, בחדרי מדרגות ובחדרי כביסה – יתרון זה מתבטל. כמו כן, בקיץ ובאביב ניתן להשתמש בדבקים למיניהם ש"לוכדים" את רגלי היונים, וכן להתקין בקלות רבה התקנים כגון דוקרנים בלי לחשוש שהרטיבות תפגע ביציבותם. אם הפתרון הנבחר הוא רשת להרחקת יונים, ניתן להתקינה בכל מועד ללא בעיה, מה שמבטל את יתרונות הקיץ והאביב על פני החורף והסתיו.